A karate, mint családi sport

 

A mai korban a Karate-nak megnőtt a közmegbecsülése. A japán küzdősportokban és harcművészetekben az a fantasztikus, hogy nincs szükség szelekcióra, hiszen bárki elkezdheti és folytathatja korra, nemre való tekintet nélkül.

 

A gyakorlás nem igényel különösebb képességeket, a rendszeres edzések alakítják ki a testben és lélekben azokat a tulajdonságokat, amelyeket egy életen át őrizhetünk.

 

Kezdetben külön csoportokban edzettek a gyermek és a felnőtt karatékák.

Ez is egy jó rendszer volt, de mára elterjedt, hogy a különböző korosztályok együtt edzenek. Ez segíti a gyerekek és a felnőttek egymás iránti megbecsülését, a tiszteletadást. Szinte mindenki ismeretségi körében van olyan család, ahonnan valaki, általában a gyerek jár, vagy járt Karate edzésre.

 

Napjainkban már a legtöbb karate klubban lehetőség van arra, hogy családok együtt, egyidőben és helyszínen edzenek.

 

Ezt a lehetőséget nagyon sok család kihasználja, hiszen így a szülők és a gyerekek azalatt a másfél óra alatt is együtt vannak. Ma már 3-4 fős családok is részt vesznek az edzéseken, de előfordult már 5 fős család is.

Együtt jönnek be a terembe és egyszerre mennek ki. Mindenki jól érzi magát és kellemesen elfáradva mesélik egymásnak a napi és az edzésen történteket.

A technikák tanulása között nincs nagy különbség, de a gyerekek életkori szakaszait, szervezetük fejlettségi fokát figyelembe véve, nagyon körültekintően, differenciáltan kell a képességeket, készségeket fejleszteni.

A karate-ban benne van a lehetőség, hogy egészség megőrző szerepe lehetővé tegye a mozgékonyság-fittség megőrzését idősebb korban is.

 

 

A szülők, felnőttek általában munka után jönnek fáradtan, tele feszültséggel. Jól esik nekik edzés előtt fesztelenül beszélgetni más felnőttekkel. Az edzéseket úgy kell felépíteni, hogy jól érezzék magukat dolgozzanak, de ne szenvedjenek sérülést.

 

A legtöbb esetben a szülők bekapcsolódása az edzésbe gyakran úgy történik, hogy kezdetben elhozzák a gyerekeket edzésre, majd kint várják őket.

Néha be-benéznek a terembe és tetszik amit látnak, mert lassan megérlelődik a gondolat, hogy ők is beálljanak.

 

Azért is fontos, hogy a szülők együtt edzenek a gyerekekkel, mert példamutatással  segít­senek abban, hogy az edzéseket  a gyermekek az élet szerves részének tekintsék. Tudni­való, hogy csak a rendszeres edzések állandó láto­gatása ered­ményez hosszú távú és hatékony fejlődést!

Még ha nehéz is otthonról az elindulás, ha már odaérnek az edzésre,  szinte biztos, hogy megszűnnek a problémák és jól fogják érezni magukat.

A szülőknek és a gyerekeknek is az a kezdeti problémájuk a közös edzéssel, hogy úgy gondolják, majd látni fogják, figyelhetik egymást és az nem jó. Az edzés végére rájönnek, hogy az egy edzés közötti szünetet kivéve, egész idő alatt nem értek rá egymással foglalkozni, edzés után pedig nagyon jól esik a közös élménybeszámoló.

 

A Családi karate jellegzetességei

Van egy  Japán mondás, mely szerint „a Karate az apa és a fiú útja.” Ez napjainkban minden további nélkül kibővíthető azzal, hogy „az anya és a leány útja” is. A tendencia azt mutatja, hogy egyre több családtag kapcsolódik be az edzésekbe, kortól, nemtől függetlenül, így kezd a Karate  ”Családi Karaté”-vá válni.

 

Mit nyújthat a Karate a családok számára?

Napjainkban a családok szociálisan meglehetősen sérülékenyek, érzékenyek és egyre kevésbé töltik be korábbi funkciójukat, ezért is lehet különösen hasznos, hogy a szülők együtt edzhetnek, táborozhatnak, bemutatózhatnak gyerekeikkel, ami közelebb hozhatja egymáshoz a családtagokat és kedvezően hathat a szülő-gyerek kapcsolatra.

Ezért is támogatandó, hogy a „karatékák” családtagjai is minél nagyobb számmal kapcsolódjanak be az edzésekbe. Ezzel kapcsolatban megindult egy pozitív tendencia, az utóbbi időben többek szülei és gyermekei is elkezdtek Karatézni. Nem ritka, hogy egy családból akár 3-4 fő is részt vesz az edzéseken.

 

Ez a szülők szempontjából lehet nagy könnyebbség, hogy eltérő nemű és korú gyermekeiket egy helyre hordhatják edzésre és ez idő-, energia-, edzésdíj- (testvér- és családi kedvezmények) és nem mellékesen még üzemanyag megtakarítást is okoz, valamint a szülő mentesülhet az állandó rohanás és szervezés (melyik gyereket mikor, ki és hova viszi) okozta stressztől is.

 

Családi napok

A családok bevonását nem csak az edzésekbe tartjuk fontosnak, hanem szabadidős programokba is. Immár hagyomány, hogy egyre több helyen nyílt karate családi napokat szerveznek. Ezek akár több száz főt megmozgató rendezvények is lehetnek, melyen szülők, rokonok, barátok, bárki részt vehet. A rendezvény helyszíne általában maguk a sportklubok nagyobb kapactású edzőtermei,  iskolák, művelődési házak, szabadidőközpontok. A program bemutatkozással és karate bemutatóval kezdődik, melyen minden korosztály részt vehet az ovistól a seniorig, majd sütés-főzés, szabad program következik. Ezek a a rendezvények azért jönnek létre, hogy a szülők bepillantást nyerhessenek a karate rendszerébe és mozgásanyagába, etikettjébe, illetve azért, hogy gyermekük fejlődését figyelemmel tudják kísérni, így ennek megfelelően ez a rendezvény mindig nagyon népszerű a családok körében. Az ilyen jellegű események hozadéka lehet, hogy együtt eltöltenek egy egészséges napot az edzőteremben és kint a szabadban és közben megmozgatják a hozzátartozókat is, például egy kapcsolódó gyalogtúra keretében, emellett pedig számos új (családi) barátság is köttetett már, melyek egy kellemes hangulatú közös programmal kezdődtek anno…

 

Szülői csoportok: amíg a gyerek edz, addig a szülő is mozoghat..

Évek óta országos tendenciaként igény mutatkozik a szülők részéről arra, hogy amíg a gyerek(ek)re várnak, addig ők is szeretnének mozogni.

Erre most már egyre több helyen van lehetőségük a gyerek edzések ideje alatt és így heti néhány alkalommal időt és pénzt spórolva rendszeres edzéseken vehetnek részt a szülők is.

Ez nagy könnyebbség lehet, hiszen a többségnek nincs lehetősége/ideje saját maga számára edzéseket beiktatni a rohanó hétköznapokon.

 

A Családi karate csoportokban kellemes, vidám, jó hangulatú foglalkozásokon megszerettetik a gyermekekkel és a szülőkkel a karatét, és minden egyes gyermek és szülő az egyéni képességei szerint fejlődik. Segít az egészség megőrzésében, és kikapcsolódási és feltöltődési lehetőséget biztosít az iskolai és munkahelyi gondok és feszültségek levezetésére.

Erőt, gyorsaságot, állóképességet, koordinációs képességet és hajlékonyságot fokozó feladatokat végzenek együtt, élvezhető és sikerélményt nyújtó módon.

A családi karate foglalkozásokon keresztül bevezeti a gyermekeket és szülőket a karate világába, és megtanulják, gyakorolják a karate alapvető technikáit. Versenyfeladatokkal, küzdelmi játékokkal teszi élményszerűvé a foglalkozásokat.  Felkészít az övvizsgára, és amennyiben a versenyzéshez kedvet éreznek, versenyfelkészítést és versenyzési lehetőséget is biztosít, hogy házi versenyeken, utánpótlás versenyeken, később pedig országos versenyeken szép sikereket érhessenek el.

 

 

 

Hogyan segíti a karate a jó iskolai eredmények elérését?

A Családi karate foglalkozásokon a gyermekeket szabálykövetésre, együttműködésre, egymás elfogadására és segítésére, egészséges versengésre, koncentrációval végzett munkára, saját teljesítménye reális értékelésére, a kudarc és a siker feldolgozására, határozott, de illedelmes kommunikációra, önvédelemre, önkifejezésre és önfegyelemre tanítjuk, ami nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy gyermek boldog és sikeres iskolás legyen.

Büszkék vagyunk arra, hogy statisztikai adatokból jól láthatóan a (haladó) gyermek tanítványok több mint 90%-a jó vagy példás magatartású és jeles vagy kitűnő tanuló.

 

Karate gyermekeknek és családoknak

 

A foci után szinte a legtöbb igazolt magyar sportoló karatézik. A sportág népszerűsége hozzáadott értékeiben, a fizikai, lelki és szellemi képességek együttes fejlesztésében rejlik, amit a szülőkre, a családi közösségekre kiterjesztve még hatékonyabban éri el a célját.

 

 

Pozitív példák

A tapasztalatok, élmények, a személyes példa, példamutatások váltsanak ki olyan pozitív érzelmeket, mint a szeretet, vonzalom, gondoskodás, tisztelet jóérzések sokasága, amely erősíti családok stabilitását és a gyermekek egymás iránti felelősség érzését, segítőkészségét és.érzelemgazdagságát.

A KAPOCS Sportprogram főoldalán olyan családokat mutatunk be, akik már ráéreztek nemcsak a karate szépségére, hanem a családi közös mozgás, együttsportolás összetartozást erősítő hatására is.